Державне підприємство «Дніпрогіпрошахт»
автор: Олег Хоменко
Історія. До моменту створення першої галузевої державної проектної організації в 1925 р. була відсутня чітка система управління проектуванням, що не дозволяло цілеспрямовано і ефективно використовувати досягнення науки, техніки і зарубіжного досвіду в галузі. Постанова Ради Міністрів СРСР «Про реорганізацію проектних організацій вугільної промисловості СРСР» було спрямоване на підвищення технічного рівня проектних рішень, ефективності і безпеки роботи підприємств галузі. Велика увага приділялася створенню відповідних умов діяльності проектних організацій та розробці нормативів. Відповідно до цієї Постанови були виділені кошти для спорудження будівель інститутів, придбання відповідної техніки та обладнання. У більшості проектних організацій були призначені нові керівники. Директором інституту «Дніпрогіпрошахт» був призначений Олександр Якович Калачников.
У цьому ж році було закладено будівництво основного корпусу інституту. Сам процес будівництва був дуже складним: відсутні відповідна будівельна техніка, матеріали та людські ресурси. Необхідні були талант і великі зусилля керівника, щоб (навіть при надійному фінансуванні) успішно вести будівництво. Олександр Якович і його помічники з честю впоралися з цією важкою ношею. У 1953 р. будівлю інституту «Дніпрогіпрошахт» було закінчено та інститут розпочав свою діяльність. Були створені комфортні умови для творчої роботи проектувальників. У наступні роки, після ряду перетворень, перейменувань та перепідпорядкування, при збереженні основного профілю роботи підприємство здійснювало свою діяльність, і в 1951 р. було перетворено на Дніпропетровський Державний інститут з проектування шахт «Дніпрогіпрошахт».
Колектив інституту «Дніпрогіпрошахт» у 1978 р. був нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора за досягнуті успіхи в проектуванні підприємств з видобутку та переробки вугілля і великий внесок у розвиток вугільної промисловості. У 1996 р. Указом Президента України та наказом Держвуглепрому України на базі Державного проектного інституту «Дніпрогіпрошахт» організовано Державне відкрите акціонерне товариство «Дніпрогіпрошахт», яке в даний час підпорядковується Міністерству енергетики та вугільної промисловості України. Найбільшим багатством інституту було і залишається донині – це кадри, фахівці. В різний час в інституті працювали висококваліфіковані фахівці, які поповнили ряди науковців, серед яких академіки та члени Академії наук України, доктори та кандидати наук. За час своєї роботи інститут підготував 4 доктори науки, 10 кандидатів наук, 4 лауреати Державних премій, 2 заслужених винахідника і архітектора, 7 осіб нагороджені орденами і 23 людини медалями. І сьогодні фахівці інституту здатні вирішувати найскладніші проблеми, що виникають при проектуванні. Колектив інституту «Дніпрогіпрошахт» має великий досвід зі створення конструкцій кріплень гірничих виробок для складних гірничо-геологічних умов і підвищенню їх стійкості, по розробці проектів впровадження системи пакетно-контейнерної доставки вантажів в шахту і розробці проектів по демінералізації шахтних вод і автоматизації проектних робіт, по електропостачанню та зв'язку на виробництві. Колектив інституту завжди користувався великим авторитетом у виробничників-експлуатаційників і шахтобудівників, у керівництва міністерства.
Сфера діяльності інституту «Дніпрогіпрошахт» – це гірнича промисловість. Інститут виконує проектну документацію для вугільної промисловості, в тому числі для шахт на пологому (до 18°), похилому (19 – 35°), круто-похилих (36 – 50°) і крутому (50 – 85°) заляганні вугільних пластів при будь-якої складності гідрогеологічних та гірничо-геологічних умов відпрацювання. Має досвід проектування гірничих підприємств підземним способом для нерудних родовищ (гіпсу, видобування алмазів – Росія; солей – Білорусія) та гірничорудної промисловості. Інститут має більш ніж 75-річну історію проектування вугільних шахт, рудників, кар'єрів, збагачувальних фабрик, підземних споруд спеціального призначення, населених пунктів і об'єктів інфраструктури. Крім об'єктів вугільної промисловості інститут має досвід проектування рудників і кар'єрів з видобутку алмазів та інших корисних копалин. За проектами інституту відновлювалися шахти, зруйновані в роки Першої та Другої світових війн, будувалися нові, реконструювалися і технічно переоснащувати діючі шахти в Центральному, Червоноармійському, антрацитових районах Донбасу, будувались вугільні підприємства на Мангишлацькому родовищі, кар'єри в Кузбасі і на Сахаліні. За проектами інституту освоєний і розвивається новий вугільний регіон «Західний Донбас» з інфраструктурою, містами і шахтарськими селищами, видобувний 10 млн т вугілля на рік. Всього за проектами інституту збудовано, реконструйовано, технічно переоснащено і відновлено 320 шахт, збудовано 7 кар'єрів, 20 групових і центральних збагачувальних фабрик і 14 збагачувальних установок. Білорусія) та гірничорудної промисловості. Інститут має більш ніж 75-річну історію проектування вугільних шахт, рудників, кар'єрів, збагачувальних фабрик, підземних споруд спеціального призначення, населених пунктів і об'єктів інфраструктури. Крім об'єктів вугільної промисловості інститут має досвід проектування рудників і кар'єрів з видобутку алмазів та інших корисних копалин. За проектами інституту відновлювалися шахти, зруйновані в роки Першої та Другої світових війн, будувалися нові, реконструювалися і технічно переоснащувати діючі шахти в Центральному, Червоноармійському, антрацитових районах Донбасу, будувались вугільні підприємства на Мангишлацькому родовищі, кар'єри в Кузбасі і на Сахаліні. За проектами інституту освоєний і розвивається новий вугільний регіон
Нагороди. За високоефективне освоєння Західного Донбасу – нового родовища зі складними умовами – група фахівців інституту удостоєна Державної премії СРСР у 1975 р. Інститут у колишньому Радянському Союзі був головним зі спорудження гірничих виробок у складних гірничо-геологічних умовах, механізації трудомістких допоміжних робіт в підземних умовах з електропостачання, диспетчеризації та зв'язку, а також базовим з автоматизації проектних робіт. У 1978 р. за досягнуті успіхи в галузі проектування та внесок у розвиток вугільної промисловості інститут нагороджено орденом Трудового Червоного прапора. Інститут має в своєму розпорядженні в достатній мірі матеріально-технічну базу, в тому числі сучасну комп'ютерну техніку; має один з найбагатших у вугільній галузі архів проектної документації, зібраний за весь період діяльності; має в своєму складі необхідні структурні підрозділи і висококваліфікованих фахівців, що дозволяє виконувати розробку проектно-кошторисної документації на будівництво об'єктів на високому науково-технічному рівні. За проектами інституту «Дніпрогіпрошахт» побудовані великі шахти, збагачувальні фабрики, шахтарські міста і селища, створена високоефективна система пакетно-контейнерної доставки вантажів в шахту, розроблені ефективні конструкції кріплення гірничих виробок, вирішені окремі складні інженерні завдання – насування баштових і звичайних копрів на стволи, метод усунення крену висотних споруд у разі їх непередбаченого нахилу і багато іншого.
Виконання проектів:
- будівництва, реконструкції, модернізації та ліквідації (закриття) шахт з пологим, похилим, круто-похилим і крутим заляганням пластів при будь-якої складності гідрогеологічних та гірничо-геологічних умов відпрацювання;
- будівництва тунелів і міських підземних споруд;
- будівництва автомобільних доріг і транспортних споруд;
- будівництва об'єктів житлово-комунального та культурного призначення;
- будівництва та ліквідації об'єктів спеціального призначення.
Розробка:
- схем і генеральних схем розвитку регіонів;
- заходів щодо стабілізації вугільних підприємств;
- систем комплексної механізації виробничих процесів;
- заходів охорони навколишнього середовища від впливу гірничих робіт.
Перелік документів, які дають дозвіл ДП «Дніпрогіпрошахт» на виконання спеціальних видів робіт у проектуванні та будівництві.
1. Свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності – юридичної особи.
2. Державна ліцензія на виконання спеціальних видів робіт у проектуванні та будівництві.
3. Ліцензія Міністерства екології та природних ресурсів України.
4. Ліцензія Державного департаменту пожежної безпеки МНС України.
5. Дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки № 1071.06.30-74.20.1 Державного департаменту промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду МНС України.
Реквізити:
ДП «Дніпрогіпрошахт»,
вул. Миронова 15, м. Дніпропетровськ, Україна, 49000,
тел.: (056) 7782663, (056) 7568200, (056) 7568300, приймальня: (056) 7568209, телетайп: 143232 «ШАХТА», факс: (056) 7440100,
E-mail: root@dgsh.dp.ua, Web: www.dgsh.com.ua |